Yetim Vakfı’nın iyilik eli sınırları aşarak 20 ülkede 385.526 kişiye ulaştı

Yetim Vakfı’nın iyilik eli Ramazan yardımı, sınırları aşarak 20 ülkede 385 bin 526 kişiye ulaştı.  Yetim Vakfı, ‘Bu Ramazan Kardeşliğe Tutun’ sloganıyla gerçekleştirdiği ramazan faaliyetleri kapsamında 20 ülkede 385 bin 526 kişiye iyilik elini uzattı. Deprem bölgesindeki 5 ayrı noktada psikososyal destek çalışmalarını da sürdüren vakıf, binlerce yetim ve öksüz çocuğa Ramazan sevinci yaşattı. 
Yetim Vakfı, bu sene de merhamet ve iyilik mevsimi Ramazan ayı boyunca yine kıtaları aşan yardımlarını yetim ve öksüz çocuklara ulaştırdı. Binlerce kumanya, çocuk paketi, fitre, zekât ve iftar yardımları dünyanın dört bir yanındaki 20 ayrı ülkeye uzandı. Yardımların odağındaki Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinin merkez üs olduğu 7,7 ve 7,6’lık depremin vurduğu 11 şehre ise bugüne kadar 30 milyonluk yardım ulaştırıldı. 60 TIR dolusu gıda, giyim, hijyen, oyuncak ve çocuk kitapları en ücra noktalardaki depremzedelerin dağıtıldı. 
“Bu Ramazan Kardeşliğe Tutun”
Yetim Vakfı, “Bu Ramazan Kardeşliğe Tutun” sloganıyla başta Türkiye olmak üzere insanî krizlerin yaşandığı ülkelerde yaşana yetim ve öksüz kalan çocukların kapılarına mutluluk paketleri taşıdı. Bereket ayı boyunca bayramlık dağıtımlarından 12 bin 511 çocuk, kumanya dağıtımlarından 68 bin 265 kişi, Ramazan çocuk paketi dağıtımlarından 68 bin 271 çocuk, fitre dağıtımlarından 6 bin 480 kişi, zekât dağıtımlarından 8 bin 500 kişi faydalandı. Bir ay boyunca kurulan iftar sofralarıyla 122 bin 769 kişiye sıcak yemek ikram edildi. 
Yüzlerce Yetim Sponsorluğu
Hem bir geleneği yaşatmak hem çocukların bayramına neşe katmak için dağıtılan bayram harçlığı cüzdanları ise bin 348 çocuğun yüzüne tebessüm kondurdu. Ramazan boyunca 1.758 yetim çocuk sponsorluk destek sistemi sayesinde hamisine kavuştu. Yine bu ayda bağışçılardan gelen adak ve akika kurbanlarından 6 bin 680 kişi istifade etti. Ramazan yardımları kapsamında deprem bölgelerinde ücretsiz dağıtılan kitaplardan ise 53 bin 944 öğrenci faydalandı. Ayrıca bölgede hayata tutunma mücadelesi veren ailelere dağıtılan hijyen paketlerinden 35 bin kişi yararlandı. 
Sokak Çocukları Raporu
Yetim Vakfı, her yıl Ramazan ayının 15. günü olarak idrak edilen Dünya Yetimler Günü’nde Sokak Çocukları Raporu’nu açıkladı. Raporda çocukları sokağa ve kimsesizliğe iten sebeplere dikkat çekilirken dünyada her gün 22 binden fazla çocuğun yoksulluktan öldüğüne vurgu yapıldı. Yetim Vakfı Başkanı Murat Yılmaz, raporu kamuoyuna duyurduğu basın açıklamasında 100 milyondan fazla çocuğun hala sokaklarda yaşamak zorunda bırakıldığına da işaret ederek dünyanın en can yakıcı insani ödevini bir an evvel yerine getirmesi yönünde çağrıda bulundu. Başkan Yılmaz, uluslararası kamuoyunun kör, sağır ve dilsiz kesildiği sokak çocukları trajedisi karşısında senenin 365 günü yaptıkları sayısız yardım kampanyaları ve psikososyal destek faaliyetleriyle kimsesiz çocukların yanında olduklarını vurguladı. 
15 Ramazan Coşkusu 
Yetim Vakfı, 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü münasebetiyle gerçekleştirdiği etkinlikler kapsamında geleceği inşa yolunda yetim ve öksüz büyümek zorunda bırakılan çocuklara sahip çıkılması gerektiğine mesajını yineledi. Vakıf, her yıl aynı tarihte ‘Sokağıma Şenlik Geldi’ adıyla İstanbul’da geleneksel olarak gerçekleştirdiği ve yetim çocukların katıldığı etkinliği ‘Şehrime Şenlik Geldi’ adıyla deprem bölgesine taşıdı. Hatay’ın Kırıkhan ve Narlıca ilçesi başta olmak üzere Kilis merkez ve Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde 40 kişilik psikolog ekiple 1000’e yakın depremzede çocuğun katıldığı renkli etkinlikler düzenlendi. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu