Tetra Pak, Sıfır Atık Eğitim Projesi’yle gelecek nesillerde farkındalık yaratıyor

MHA-Dünyanın lider gıda işleme ve paketleme çözümleri şirketi Tetra Pak, Dünya Çevre Günü’nde “Sıfır Atık Eğitim Projesi”ne ilişkin bilgileri açıkladı. TEMA Vakfı tarafından Çevre,Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle yürütülen  Sıfır Atık Eğitim Projesi’ni destekleyen tek özel şirket olan Tetra Pak, çalışma kapsamında geçtiğimiz yıl eğitim uygulamaları ve portal aracılığıyla 81 ilde yaklaşık 250 bin çocuğa ulaştı. 2023 yılında eğitim uygulamaları ve portal aracılığıyla 125 bin çocuğa daha ulaşılması hedefleniyor.

İnsanı ve gezegeni korumaya yönelik bir yaklaşımla gıdayı her yerde güvenli ve erişilebilir hale getirmeyi taahhüt eden Tetra Pak, Türkiye’de 1972 yılından bu yana faaliyetlerine devam ediyor. Çevre ve sürdürülebilirlik konusunda toplumsal bilinç oluşturmak için projelerde rol üstlenen Tetra Pak, 2019 yılı itibarıyla hayata geçen, Çevre,Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın iş birliğiyle TEMA Vakfı’nın yürüttüğü “Sıfır Atık Eğitim Projesi”ne destek veren tek özel şirket olarak dikkat çekiyor.

5D modeliyle çocuklara doğa dostu alışkanlıklar kazandırılıyor

Projeyle çocukların sıfır atık kavramını tanımaları, bu kapsamda günlük yaşamlarında atıkları nasıl azaltacakları, nasıl daha az tüketecekleri ve farklı şekillerde nasıl değerlendirebilecekleri konularında farkındalık kazanmaları hedefleniyor. Proje; “Düşün ve Gerekli Değilse Tüketme”, “Daha Az Tüket”, “Değerlendir, Yeniden Kullan”, “Değiştir, Farklı Amaçla Kullan” ve “Dönüştür, Doğa Kazansın” olmak üzere 5D modelinden oluşuyor.

Yaklaşık 250 bin çocuğa ulaşıldı

Tetra Pak, Sıfır Atık Eğitim Projesi kapsamında, 2022 yılında 81 ilde yaklaşık 250 bin çocuğa ulaştı. Çalışmanın tüm ülkede yaygınlaştırılması için hayata geçirilen Sıfır Atık Eğitim Portalı’nda tüm eğitim kademeleri için 81 ildeki öğretmenlere sunum, poster, çalışma kağıtları, proje önerileri, eğitici videoların da aralarında bulunduğu zengin eğitim içerikleri ve materyaller sunuluyor. Gerçekleştirilen okul eğitimleri ile hazırlanan 2 etkinlik kitabı40 bini aşkın çocuğa ulaştırıldı. Bu çalışmaların 2023 yılında da devam etmesiyle birlikte eğitim uygulamaları aracılığıyla 40 ilde 25 bin çocuğa daha ulaşılması hedefleniyor.

İzmir fabrikasında da sıfır atık vizyonu benimseniyor

1995 yılından bu yana 9 milyar adedin üzerinde içecek kartonunun geri dönüştürülmesine katkı sunan Tetra Pak’ın İzmir fabrikası da sıfır atık vizyonunu benimsiyor. Dünyanın en sürdürülebilir gıda ambalajı üretimi hedefiyle faaliyetlerine devam eden fabrika, Tetra Pak’ın global çaptaki tesisleri arasında en verimli fabrikalardan biri olmasıyla dikkat çekiyor. Bu kapsamda fabrikada karbon salınımı geçen yıldan bu yana yüzde 5, 2014 yılından bu yana da milyon standart paket başına enerji tüketimi yüzde 5,4 ve üretim firesi yüzde 14,5 oranında azaltıldı. Su tüketiminde ise yüzde 9 iyileşme gerçekleştirildi.

Sıfır Atık Portalı’na https://sifiratiktema.org/ üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu