Sokak Hayvnalarını Koruma Derneği: ‘Sokak Hayvanlarını Koruyalım’

Mithat ÜNAL- Anamur Sokak Hayvanları Koruma Derneği Düzenlediği basın toplantısı ile Konya büyükşehir Belediyesi’nde başına kürekle vurularak öldürülen köpek başta olmak üzere şiddete maruz kalarak ve zehirlenerek öldürülen sokak hayvanlarına tepki gösterdi. Bunun yerine modern hayvan barınakları yapılarak ve kısırlaştırma programı ile bu hayvanlarının kontrol altına alınabileceği vurgulanan basın açıklamasını Dernek Başkan Yardımcısı Füsun Bayraktaroğlu okudu.

Mithat ÜNAL- Anamur Sokak Hayvanları Koruma Derneği Düzenlediği basın toplantısı ile Konya büyükşehir Belediyesi’nde başına kürekle vurularak öldürülen köpek başta olmak üzere şiddete maruz kalarak ve zehirlenerek öldürülen sokak hayvanlarına tepki gösterdi. Bunun yerine modern hayvan barınakları yapılarak ve kısırlaştırma programı ile bu hayvanlarının kontrol altına alınabileceği vurgulanan basın açıklamasını Dernek Başkan Yardımcısı Füsun Bayraktaroğlu okudu. Bayraktaroğlu, Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’ın Anamur da bu barınakları yaparak ve kısırlaştırma programını uygulayarak Türkiye genelinde öncülük rolünü üstlenmesini istedi. Anamur Kocaçay Asma Köprü batı girişinde yapılan basın toplantısına CHP İlçe Başkanı Durmuş Deniz ve kadın kolları, İYİ Parti İlçe Başkanı Osman Kahvecioğlu ve kadın kolları, Çevre Platformu Derneği Başkanı Seyda Afyoncu, TEMA Vakfı Anamur İlçe Başkanı Murat Kasapoğlu ve hayvanseverler katıldı.
İşte o basın bülteni:
“Bu gün bir Müslüman ülkeye, bir uygar ülkeye ve bir hukuk devletine yakışmayacak biçimde merhamet, sevgi ve insanlık duyguları taşlaşmış yüreklerini terk etmiş adeta cinnet geçiren küçük bir azınlık olan kanlı bir şer çetesi zavallı sokak köpeklerine Toplatılıp Öldürülsünler diye savaş açmış durumda. Ne yazık ki bu kanlı şer odakları “Devlet bizim arkamızda” diye cüretkarca açıklamalar yapabilecek kadar gözlerini kan bürümüş durumdalar.
Devletin ilgili kurumları ise, sokak hayvanları sorununun Tek Sebebi Bakımevi Kurmayan Kısırlaştırma Yapmayan belediyeler olmasına rağmen, bazı siyasilerin ve odakların etkisi ile hedefe hayvanların toplatılması ve öldürülmesini koymaya devam ediyor.
Sn Bakan Vahit Kirişçi’ye defalarca çözüm sürecinde STK’ların gönüllülerin görüşlerini alması çağrımız dikkate alınmadı.
Örnek gösterilen Konya Büyükşehir Belediyesinde köpeklerin kafalarına küreklerle vurularak öldürüldüğü görüntüler yurt çapında büyük infiale sebep oldu. Bu barınağın büyük yaşam alanlarına doldurulmuş binlerce köpeğin aç sefil durumda ölen başka köpekleri yiyerek yaşamlarını sürdürmeye çalıştığı orayı ziyaret eden gönüllülerce bizzat tespit edildi.
Buna rağmen Sn Bakan Vahit Kirişçi Hayvanları Ormanlara kurulacak Dev Barınaklara sürgün etme gibi katliam ve üremede artış getirecek vahim yanlışları yanlış kurumlar ile gündeme getirmeye devam ediyor.
Belediyelerin görev ihmallerinin bedelini, “belediyeler kısırlaştırma yapmadığı için bu dünyaya kendi iradeleri dışında gelen” hayvanlara ödettirmeyeceğiz. Sonuna kadar hayvanların yaşam hakları için mücadele edeceğimizi gerek kurumlara ve gerekse köpekler öldürülsün diyen kanlı şer odaklarına buradan bir kez daha haykırıyoruz.
Bu belediye gerçeği çerçevesinde aşağıdaki ana başlıklar olarak yazılan gerçek tespitlerin gerek kamuoyunca ve gerekse kurumlarca dikkate alınmasını önemle uyarıyoruz.
1) Resmen zehir ve kıyma alarak 100 yıl Boyunca Zehirleyerek öldüren belediyeler 2004 yılında çıkan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunundan 18 yıl geçmesine rağmen hala daha Bakımevi kurmadılar, Hayvanları toplarken birazını öldürüp kalanları Da Başka Şehirlere Kırsala Çöplüklere atmaya devam ettiler.

2) Bu dönemde Konya, Balıkesir, Denizli, Samsun, Trabzon, İstanbul, İzmir, Aydın, Gaziantep, Erzincan, Kocaeli, Mersin ve Beykoz gibi Büyük Yaşam Alanlı Dev Bakımevleri Yapılan şehirlerde, bir taraftan katliamlar devam edip, bakımevlerinde hayvanlar aç susuz ölümlere mahkum edilirken, Sokak Hayvanı Sayısı dev bakımevlerine götürmek bahanesi ile ilçelerin birbirlerine köpek atmaları sebebi ile Patlayarak artmaya devam etti.
3) Bütün belediyelerin kendi sınırları içinde Kısırlaştırma Üniteleri, Bakımevleri Kurmaları hükmü maalesef yeni 7332 sayılı yasada belediyelere 3-4 yıla yakın süreler verilerek ötelendi.
4) Türkiye’deki 916 ilçe her gün 10 kısırlaştırma yapılsa, bir yılda 2 milyon 198.400 kısırlaştırma sadece ilçelerde olabiliyor… Bunun yanında 80 büyükşehir ve il, günde 50 şer kısırlaştırma yapsalar yılda 960 bin, kısırlaştırma il ve büyükşehirlerde olur…Yılda yaklaşık 3 milyon civarında köpek kısırlaştırılır ve köpek nüfusu hızla azalmaya başlar. DSÖ nün verilerine göre düzenli kısırlaştırma ile her yıl sayıda %30 oranında azalma olacağı düşünüldüğünde, sorunun 2 yıla kalmadan büyük ölçüde kontrol altına alınacağı açıktır.
5. Tek çözüm olan Kısırlaştırma ile 2 yılda üreme kontrol altına alınabilecekken, Tarım Bakanlığı ve bazı siyasiler, Kanlı Şer Çetesini de yanına alarak Ormanlara Dev Barınaklara Toplama Öldürme odaklı çalışmaları ısrarla sürdürmekteler.
6. Bu tespitler çerçevesinde, ilgili Herkesi Uyarıyoruz. Kadim Kültürü Merhamet Olan Anadolu İnsanları ve biz yüreğini bu hayvanlar için ortaya koymuş gönüllüler bir hukuk devleti olan Türkiye’de, bu Hayvanlara Katliamlar Zulümler Ölümler getirecek hiçbir Uygulamaya İzin Vermeyeceğiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu