Sarma Dolmanın Patentini Aldı

MHA-Şef Esra Tokelli “Sous Vide” tekniği ile yaptığı vişneli yaprak sarmanın patentini aldı. Masterchef eski yarışmacısı olan yaptığı yaratıcı yemeklerle adından sıkça bahsettiren ve Amiral Roof by Esra Tokelli isimli restoranı ile hizmet veren şef Tokelli bir ilke imza attı ve Türk sarmasını Fransız tekniği olan Sous Vide tekniği ile beş saatte pişirdi. 

Sous Vide tekniği nedir?

Gastronomi de oldukça kullanılan bu teknik ağırlıklı olarak beyaz ve kırmızı et pişirirken şefler tarafından tercih edilen bir tekniktir. Basit tanımı ile yiyecekleri düşük ısıda vakumlu bir poşetin içinde suya ve buhara temas etmeden pişirir. Et ürünlerinde dış yüzeyde fazla ısıdan oluşma riski olan kansorejen maddelerin oluşumunu da engellediği için sıkça tercih edilen bir yöntem olan “Suvi” tekniği Esra Tokelli tarafından ilk defa vişneli yaprak sarmada kullanıldı. 

Tokelli” Yaprak sarma en fazla bir saatte pişebilen bir meze iken suvi tekniği ile pişme süresi beş saate çıkıyor. Fakat vişne sosundan tutun içinde bulunan bütün aromaların tadını alabiliyorsunuz. Bu yüzden patentini almak istedim. Sarma konusunda oldukça iddialıyım.” Dedi. 

Suadiye tike ve karışmasen balık’ta soğuk ve sıcak meze tarifleri esra tokelli’nin özel sunumları ile gerçekleşecek.

Ünlü Şef Esra Tokelli et ve balık konusunda alanında oldukça iddialı olan iki marka ile danışmanlık vermek üzere el sıkıştı. Yaptığı yemekler kadar soğuk ve sıcak mezelerde ki çeşitliliği ve farklı pişirme teknikleri ile tatları ön plana çıkarabilen şef, Türkiye’nin et ve balık konusunda sayılı restoranlarından olan Tike ve Karışmasen Balık ile farklı tadımlar yaptıracak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu