Öğretmenler Gününde Ayşenur Öğretmenden Anlamlı İthaf

Mithat ÜNAL-Bozyazı Tekeli Ortaokulu Müdürü Dr. Ayşe Nur Şen Bozdoğan, 24 Kasım Cumhurbaşkanlığı Öğretmenler Günü Programı’na katılmak için Mersin’i temsil etmek yılın öğretmeni seçildi. 

Mithat ÜNAL-Bozyazı Tekeli Ortaokulu Müdürü Dr. Ayşe Nur Şen Bozdoğan, 24 Kasım Cumhurbaşkanlığı Öğretmenler Günü Programı’na katılmak için Mersin’i temsil etmek yılın öğretmeni seçildi.  Programa katılmak için kendisini annesinin teşvik ettiğini ancak geçtiğimiz günlerde yaşamını yitirdiğini söyleyen Ayşe Nur Şen Bozdoğan, “Annem, Sayın Cumhurbaşkanımla benim fotoğraf ve görüntülerimi görmek için çok istekliydi. Ancak nasip olmadı.” Diyerek üzüntüsünü dile getirdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 30 bin öğretmenimizi temsil etmenin ve Cumhur Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağırısına icabet etmenin kendisi için büyük bir onur ve gurur kaynağı olduğunu kaydeden Doktor Ayşe Nur Şen Bozdoğan; “Cumhurbaşkanlığı 24 Kasım Öğretmenler günü programında Mersin’i temsilen yaklaşık 30 bin öğretmen arasından il temsilcisi seçilmiş bulunmaktayım. Bakanlığımızın düzenleyeceği programa katılacağım. Bu başarımda ve daha önceki başarılarımda emeği geçen, 18 Ekim 2022 tarihinde vefat eden Anneciğim Şerife Kar Şen’e bu başarılarımı ithaf etmek istiyorum.” Dedi.
Doktor Ayle Nur Şen  Bozdoğan, Anamur Flora (bitki örtüsünü) inceleyen, aynı konu üzerine doktora çalışmasını yaptı  ve bu konuyu kitap haline getiren bir eğitimci ve araştırmacı yazardır. Aynı zamanda Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı kitap inceleme panelistliği görevi ile okullarımızda okutulan ders kitaplarının incelenmesi ve raporlanması görevine de kabul edilmiştir.
Tüm başarısını eğitime gönül veren ilçemizin tanınan simalarından mücadeleci ruhlu Anadolu kadını olan  yakın zamanda hakkın rahmetine kavuşan annesi  merhume  Şerife Şen’ e borçlu olduğunu söyleyen Sayın Dr. Ayşe Nur Şen Bozdoğan, bu zamana kadar elde ettiği tüm başarıları merhume annesi  Şerife Şen’in teşviki ve gayretleri ile kazandığını gururla zikretmektedir. Şerife Hanım ile, “Kâinatın Renkli Mucizeleri Bitkiler” kitabı ile görselleştirdiği doktora tezinde arazi çalışmaları sırasında Anamur Bozyazı yaylalarını, Kaşpazarı, Elbalak, Gözlügöl, Eğrice, Abonoz, Akpınar gibi yüksek rakımlı yaylalarda kimi zaman çadırlı kamp kurarak kimi zaman günübirlik turla birlikte bitkiler üzerinde herbaryum için toplama çalışmaları yapmışlardır. Bu çalışmalar esnasında etnobotanikle (bitki halk ilişkisi) alakalı bilgi ve tecrübelerini kızıyla paylaşan, onu okutmak için fidanlar üreten, tüm lisansüstü eğitim sınavlarına maddi manevi hazırlayan, ufku geniş, bilimsel merhametli bir annedir.Kendisi Anamur’un Emirşah köyünden olan anne küçükken okutulmadığını ve kız çocuklarının kendi ayakları üzerinde durması gerektiğini düşünmüş, kadınların toplumda çektiği çileleri birebir yaşayarak ve diğer kadınlara  örnek olarak  mücadele ruhunu kaybetmeden onuruyla dimdik savaşmıştır.
Dr. Ayşe Nur Şen Bozdoğan, aklını ve zekasını genetik olarak rahmetli annesine borçlu olduğunu, bundan sonra elde edeceği tüm başarıları da merhume annesi Şerife Şen’in adına onun ruhunu onurlandırmak ve ona  kazandırdığı değerleri özellikle kız çocuklarının okumasına, akademik çalışmalarda, iş hayatında kadınların daha çok yer almasına ve geleceği inşa eden gençliğin ilim ve fen alanında güçlenip irfan erdemine kavuşması için çaba sarf edeceğini belirtmiştir.Mersin il çapında yaklaşık 30.000 öğretmen arasından seçilerek 81 ilden gelecek eğitimciler ile 2 gün Ankara 2 gün İstanbul illerinde gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı Külliye programı ve Milli Eğitim Bakanlığı 24 Kasım ödül törenine katılımını hayatta en sevdiği varlığı Annesi Şerife Şen’e ithaf etmektedir. Eğitim Bilimleri Alanındaki Yüksek Lisans tezini, Sistematik Botanik alanındaki doktora tezini, içinde annesine dair şiir, yazı ve fotoğraflara yer verdiği ilk kitabını da ona ithaf etmiştir.
Okul genç dimağlara, insanlığa hürmeti, millet ve memlekete muhabbeti, şeref-i istiklâli öğretir. En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır. Öğretmenlik ömür boyu sürecek bir öğrenciliktir, diyen Gazi Mustafa ATATÜRK’ ün ilke ve prensiplerini ana vizyon edinen öğretmenler geleceğe ışık saçan zihinlerin koruyucusudur. 21. yüzyılın en güncel ve en önemli konusu eğitimdir. Eğitim, bir toplumun tüm dinamiklerine sirayet edecek güç ve kuvvetin merkezidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Milleti’ni muassır medeniyetler seviyesine taşıyacak en ulvi makam eğitimdir.İl temsilcimiz yılın öğretmeni:” İlk Cumhurbaşkanımız ve başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK gibi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın da eğitim ve öğretime verdiği önem ve değerden dolayı  teşekkürlerimi, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer’e, Mersin İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Adem KOCA’ya şahsım, merhume annem ve Türk Milleti adına sunmak isterim.”demiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu