O Röportaj Yayınlandı Dünyanın Gündemi Kilitlendi

ABD'li gazeteci Tucker Carlson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı röportajı yayınladı. Röportajda Putin'in İstanbul'da yaşananları anlattığı anlar gündem oldu.

ABD’li gazeteci Tucker Carlson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı röportajı yayınladı. Röportajda Putin’in İstanbul’da yaşananları anlattığı anlar gündem oldu. Rusya, Ukrayna’yı işgal ettiğinden beri Putin ilk kez Batılı bir gazeteciye konuştu. Fox News’ün eski sunucularından olan ve aykırı görüşleri sebebiyle sık sık gündem olan Tucker Carlson’ın Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy hakkındaki sözleri büyük tepki çekti. Carlson, Zelenskiy için “Ukraynalı bir p…nk” ifadesini kullanırken, “sıçan gibi” dedi.
Röportajda Putin’in öne çıkan mesajları şöyle:

 

Ukrayna Savaşı: Ukrayna’daki çatışmayı bu ülkede yaşanan devlet darbesi körükledi. Ukrayna yönetimi savaşı 2014’te başlattı. Bizim amacımız bu savaşı durdurmak. 2022’de savaş başlatmadık, ona son vermeye çalıştık. Şimdilik (Ukrayna’daki özel askeri operasyonda) hedeflerimize tam olarak ulaşmadık, çünkü bu hedeflerden biri Ukrayna’yı Naziler’den arındırmak. Geçtiğimiz yılın başında İstanbul’da sona ermiş müzakere sürecinde de tartıştığımız sorunlardan biri de buydu.
İstanbul’da Neler Yaşandı: Bu çok üzücü çünkü Ukrayna’nın iddia ettiği gibi bu husumeti 1.5 yıl önce bitirebilirdik. Fakat İngiltere’nin eski başbakanı Boris Johnson bozdu. Şimdi Bay Johnson nerede? Savaş devam ediyor. Ukrayna’nın iktidar partisinin başkanı David Arakhamia, İstanbul’da Ruslarla doğrudan yaptığı görüşmelerin ardından anlaşmayı ön imzaladı. Ancak daha sonra Arakhamia tüm dünyaya bu belgeyi imzalamaya hazır olduğumuzu açıkladı. Ancak o zaman başbakan olan Bay Johnson geldi ve bizi bundan vazgeçirdi. Kiev’den askerlerimizi geri çeker çekmez Ukraynalı müzakerecilerimiz İstanbul’da varılan tüm anlaşmaları derhal çöpe attılar ve Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa’daki uydularının yardımıyla uzun süreli bir silahlı çatışmaya hazırlandılar. Durum böyle gelişti ve şimdi de böyle görünüyor.
Barış İhtimali: Böyle müzakere süreci yapılıyordu, neredeyse de tamamlanmış noktaya ulaşmıştı. Ancak söylediğim gibi ordu birliklerimizi Kiev çevresinden geri çektiğimizde Ukrayna varmış olduğumuz bütün anlaşmaları çöpe attı ve Avrupa ülkeleri ile ABD’nin Rusya’ya karşı zafer kazanana kadar savaşma yönündeki talimatlarına uymaya başladı.
Polonya’ya Saldırı Olacak mı: Rusya’nın Polonya veya Letonya’ya saldırı ihtimali sadece Polonya’nın Rusya’ya saldırması durumunda gerçek olabilir. Neden? Çünkü Ne Polonya, ne de Letonya’da bir çıkarımız var. Neyimize gerek bu? Sadece tehditler var. Rusya Ukrayna’daki savaşı genişletmekle ilgilenmiyor. Böyle bir savaş bütün insanlığı yıkımın eşiğine getirir.
Yaptırımlar: ABD’nin uyguladığı yaptırım araçları işe yaramıyor. Kimseye saldırmadık. Ukrayna’daki olaylar nasıl başladı? Devlet darbesi ve Donbass’taki çatışmalarla başladı ve biz insanlarımızı, kendimizi, vatanımızı ve geleceğimizi koruyoruz.
Gazetecinin Salıverilmesi İçin Şartlar: (Tutuklu Wall Street Journal muhabiri Evan Gershkovich ile ilgili soruya) Ancak özel servis kanallarında tartışılan bazı terimler var. Anlaşmaya varılabileceğine inanıyorum. Gershkovich, komplo kurarak gizli şekilde bilgi topladı ve yaptığı tam olarak casusluk. Putin’in bu açıklamalarıyla röportaj, uluslararası arenada büyük yankı uyandırdı ve tartışmalara sebep oldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu