MHA-Türk doğal taş ihracatçıları Orta Asya’da imzaları attı

MHA-Türk doğal taş ihracatçıları Orta Asya’nın en güçlü pazarları Kazakistan ve Özbekistan’da temaslarına başladı.Türk doğal taş sektörü Türki Cumhuriyetlere ihracatını 150 milyon dolara çıkaracak 

 

150 farklı çeşit, 650 renk ve desen seçeneği sunan Türk doğal taş sektörü, Türkiye’nin doğal ihracat lideri Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin 12-19 Mart 2023 tarihlerinde Kazakistan ve Özbekistan’da organize ettiği Doğal Taş Sektörel Ticaret Heyetleri ile yoğun bir hafta geçiriyor.  

 

Türkiye’nin 2022 yılında 2 milyar 96 milyon dolarlık doğal taş ihracatı gerçekleştirdiğini hatırlatan Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Alimoğlu, “2022 yılında Kazakistan’a yüzde 30 azalışla 8 milyon dolar, Özbekistan’a ise yüzde 18 artışla 10 milyon dolarlık ihracat yaptık. Özbekistan ve Kazakistan aynı köklerden geldiğimiz, aynı tarihi paylaştığımız, çok güçlü ortak değerlere sahip olduğumuz iki ülke. Aynı zamanda Rusya, Çin, Güney Kore, Japonya ve Avrupa Birliği ülkelerinin Orta Asya stratejilerinde merkez rol üstlenen ülkeler. Çin’in Kuşak ve Yol projesinde Kazakistan’ın ve Özbekistan’ın stratejik pozisyonu hem altyapı yatırımlarının büyüyeceğine hem de başka sanayi kollarında da bölgesel üretim merkezi olabileceğine işaret ediyor.” dedi.

 

Başkan Alimoğlu, “17 doğal taş ihracatçısı firmamız 13 Mart’ta Almatı şehrinin en büyük doğaltaş firmalarından Royal Stone, N Stone Grup, Agregator firmalarını ziyaret etti. 14 Mart’ta ise 30’un üzerinde Kazak firma ile ikili iş görüşmesi yaptılar. 15 Mart’ta Ceramo Stone Group, Chest, Kerama Group,Stone World, Anar, Sam Stone, Alatau, Kerama World firmalarına fabrika ziyareti gerçekleştirip heyetin diğer ayağı olan Özbekistan’a geçecekler. Ticaret Bakanlığımızın hedef ülkeler arasında gösterdiği Özbekistan Taşkent’te ise 16 Mart’ta doğal taş ihracatçılarımız 25 satın almacı firma ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirecek. 17 ve 18 Mart 2023 tarihlerinde Imperador, Artprofgroup, Natural Stone City, Gazgan Stone, Laminam Surfaces fabrika ziyareti gerçekleştirmesinin ardından Ticaret Heyetimizi sonlandıracaklar. 2022 yılında Türki Cumhuriyetlerine 30 milyon dolarlık doğal taş ihracatı gerçekleştirdik. Orta vadede 150 milyon dolara ulaşacağımızı öngörüyoruz.” dedi.

 

 

 

KAZAKİSTAN-ÖZBEKİSTAN DOĞALTAŞ SEKTÖREL TİCARET HEYET KATILIMCI LİSTESİ 

1

ALİMOĞLU MADENCİLİK SAN. TİC. AŞ.

2

ALİMOĞLU MERMER GRANİT SANAYİ VE TİCARET AŞ

3

AYDAMAR DOĞALTAŞ MADENCİLİK SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

4

BAŞARANLAR İNŞAAT MALZEMELERİ TİC. VE SAN. A.Ş.

5

ÇİÇEKMERSAN MERMER SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ

6

ÇOBANLAR MERMER MADENCİLİK TURZ. TİC. VE İNŞ. A.Ş.

7

EGE DOĞALTAŞ SAN TİC A Ş

8

GÜNGÖR MERMER MADEN VE YAN ÜRÜNLERİ OTO.İNŞ.SAN.TİC.A.Ş

9

MARBLEOUS DOĞALTAŞ İÇ VE DIŞ TİCARET LTD ŞTİ

10

MODAMAR MERMER SANAYİ İÇ VE DIŞ TİC.LTD.ŞTİ.

11

NATUR MADENCİLİK MERMERCİLİK NAK.SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.

12

NURSAN MERMER İNŞ. TAAH. NAK. GIDA İMA. ORM. ÜR. İTH. İHR. SAN. LTD. ŞTİ.

13

ONUR MERMER MAD. TUR. TAR. GIDA TEKS. TİC. VE SAN. A.Ş.

14

ŞENLER MERMER SAN. TİC. A.S.

15

TRAMERTAŞ TRAVERTEN MERMER SANAYİ VE PAZARLAMA A.Ş.

16

TUSA MERMER VE İNŞAAT GRUBU SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.

17

YESMAR MERMER MADENCİLİK SAN. VE DIŞ TİC.LTD.ŞTİ

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu