Metro Türkiye Raflarında İzlenebilir ve Güvenilir Et Sunuyor

MHA-Son dönemde, Türkiye’de şap hastalığına rastlanması sonrası Metro Türkiye, izlenebilir ve güvenli et tüketimine dikkat çekerek hastalığa karşı kendi mağazalarında aldığı önlemleri kamuoyu ile paylaştı.

17 Mart 2023, İstanbul – 33 yıldır kaliteli ve güvenli gıdayı tüketicilerle buluşturan Metro Türkiye, geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de rastlanan SAT-2 serotipi -halk arasında bilinen adıyla- şap hastalığına ilişkin olarak mağazalarında aldığı önlemleri kamuoyu ile paylaştı.

Gıda güvenliğinin kurum nezdinde oldukça hassas bir konu olduğunu belirten Metro Türkiye Satın Almadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Alkaç, “Müşterilerimize güvenilir gıda sunabilmek adına yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmaların bir sonucu da yaklaşık 10 yıl önce sektörde bir ilk olarak, ette izlenebilirlik başlattık. İzlenebilirlik konusunda bu denli hassas olmamızın ana nedeni, tüketicilerimizin güvenli gıdaya ulaşımını sağlamaktır. Bugün yaklaşık 10 bin üründe QR kod ile izlenebilirlik sunuyoruz ve elbette bu ürünler arasında kırmızı et de bulunuyor. Ayrıca, Metro Türkiye olarak mağazalarımızda veteriner kontrolünden geçmeyen hiçbir et ve et ürünü bulundurmuyoruz” dedi.

Deniz Alkaç: “Risk altındaki hiçbir ürünü mağazamızda bulundurmuyoruz”

Metro Türkiye’nin tüketicilerin kaliteli ve güvenli gıdaya ulaşımını desteklemek adına 2014 yılında kırmızı ette %100 izlenebilirlik sağladığının, 2020 yılında ise uluslararası standartlardaki GS1-128 barkod sistemine geçildiğinin altını çizen Metro Türkiye Satın Alımdan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Alkaç, halihazırda uygulanan analiz ve denetim uygulamalarına ilave olarak; şap hastalığı nedeniyle ürünler ve tedarik zincirinde yer alan et ve süt ürünlerinde oluşabilecek gıda güvenliği riskini en aza indirmek amacıyla hayata geçirdikleri aksiyonları da paylaştı. Metro Türkiye’nin yıllardır gıda güvenliği konusunda öncü çalışmalar yaptığının altını çizen Deniz Alkaç, etiketlerde yer alan QR kod ile ürünlerin birçok parametrede takip edilebildiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu