Kaspersky, Telegram'daki kimlik avı pazarının detaylarını açıkladı

MHA-Kaspersky uzmanlarına göre çevrimiçi dolandırıcıların Telegram’daki faaliyetleri, mesajlaşma programının kullanışlı işlevlerinden yararlanmalarına paralel olarak önemli ölçüde arttı. Kimlik avcıları büyük ölçeklerde otomatik kimlik avı saldırıları tasarlamaktan kimlik avı saldırısı sırasında çalınan verileri satmaya kadar çeşitli hizmetler sunmak üzere mesajlaşma programının yeteneklerini ustaca kullanıyor. Kaspersky’nin yeni araştırması, Telegram’daki kimlik avı pazarının detaylarını gözler önüne seriyor.

Bu eğilimin en önemli tekniklerinden biri, kimlik avı sayfaları oluşturmak ve kullanıcı verilerini toplamak gibi yasadışı faaliyetleri otomatize etmek için Telegram botlarının kullanılması oldu. Telegram’daki botlar kullanıcıların ve işletmelerin birçok rutin işlemi otomatikleştirmesine yardımcı olmak için kullanılıyor. Saldırganlar ise bu botları kötü niyetli faaliyetlerini otomatikleştirmek için kullanmanın yeni yollarını buldular.

Kimlik avı botları: Otomatik, hızlı ve kolay

Bir Telegram botunda sahte web siteleri oluşturmak, genellikle birkaç adımdan oluşan ücretsiz ve kolay bir işlem gerektiriyor. İşe yeni başlayan dolandırıcı, önce bot hazırlayıcının kanalına abone oluyor, istediği dili seçiyor, botunu oluşturuyor ve jetonu ana bota gönderiyor. Daha sonra kimlik avı bağlantılarını takip eden ve sahte siteye giriş yapmaya çalışan kullanıcılardan veri almak için yeni bot daha oluşturuluyor. Saldırganlar bu yöntemi e-posta adresleri, telefon numaraları, hesap şifreleri, IP adresleri ve kurbanın yaşadığı ülke dahil olmak üzere çok çeşitli verileri toplamak için kullanabiliyor. Hazırlanan botlar, gelecek dönemdeki bir kimlik avı sayfasında kötüye kullanılmak üzere mesajlaşma programları, sosyal medya ve popüler marka web siteleri dahil olmak üzere çeşitli hedef platformların sağlanmasına zemin hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu