İdrar kaçırmanın nedenleri, teşhisi ve tedavisi nedir?

MHA-İdrar kaçırma ya da tıbbi adıyla Üriner İnkontinans, kontrol edilemeyen ve istemsiz olarak idrarın tutulaması durumudur. Böbreklerden mesaneye (idrar torbası) iletilen idrar, burada depolanır. Mesanenin alt kısmında kaslar vardır ve bu kaslar sinirler ve beyin tarafından kontrol edilerek mesanenin boşaltılmasını sağlarlar. Bu kasların normal görevlerini yapamamaları nedeniyle idrar kaçırma oluşabilir. İdrar kaçırma bazen damla damla olabileceği gibi bazen de çok daha yoğun bir şekilde olabilmektedir.

İdrar kaçırmanın kişinin hayatını psikolojik ve sosyal olarak etkilediği gibi hijyenik sorunlara neden olacağından bazı üriner sistem hastalıklarına da yol açabildiğini anlatan Therapy Sport Center Fizik Tedavi Merkezinden Uzman Fizyoterapist Leyla Altıntaş, kadınlarda idrar kaçırmanın erkeklere oranlara daha fazla görüldüğü gibi yaş ile birlikte görülme sıklığının arttığını da kaydetti.

 

İdrar kaçırma (inkontinans) tipleri nelerdir?  

 

İdrar kaçırmanın tiplerine göre bazı alt gruplara ayrıldığını ifade eden Uzman Fizyoterapist Leyla Altıntaş, şu maddeleri sıraladı:

 

1-Stres inkontinans: Öksürme, hapşırma, gülme ya da ağır kaldırma gibi karın içi basıncın artmasına bağlı olan idrar kaçırma türüdür.

2-Urge (Sıkışma) inkontinans: Aniden gelen idrara sıkışmayla birlikte oluşan, istemsiz idrar kaçırmayı ifade eder. Yaşlı hastalarda en fazla görülen idrar kaçırma türüdür.

3-Karışık tip inkontinans: Stres ve sıkışma tipi idrar kaçırmanın (inkontinans) birlikte görüldüğü idrar kaçırma türüdür.

4-Taşma tipi idrar kaçırma: Mesanenin aşırı gerilmesine bağlı olarak ortaya çıkar. Sık sık veya sürekli olarak sızıntı ve damlama şeklinde idrar kaçırma temel belirtisidir.

5-Noktürnel enürezis: Geceleri uykuya daldıktan sonra farkında olmadan idrar kaçırmayı ifade eden inkontinans tipidir.

 

Nedeni, teşhisi, tedavisi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu