HEM’den Usta Öğreticilere Birlik Zamanı (İyi Seyirler)

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Ali Yalçın’ın yazdığı ve Ercüment Çamlı’nın yönettiği ‘birlik Zamanı’ adlı tiyatro oyununu Usta Öğreticilerine sundu. Anamur Gümüş Okulları Konferans Salonu’nda sergilenen oyunu, Anamur Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsa Çelebi ve Halk Eğitim Merkezi’nde görevli usta öğreticiler izlediler.

Mersin’in Anamur İlçesi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Süleyman Yalçın’ın yazdığı ve Ercüment Çamlı’nın yönettiği ‘birlik Zamanı’ adlı tiyatro oyununu Usta Öğreticilerine sundu.

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Süleyman Yalçın’ın yazdığı ve Ercüment Çamlı’nın yönettiği ‘birlik Zamanı’ adlı tiyatro oyununu Usta Öğreticilerine sundu. Anamur Gümüş Okulları Konferans Salonu’nda sergilenen oyunu, Anamur Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsa Çelebi ve Halk Eğitim Merkezi’nde görevli usta öğreticiler izlediler. Oyunun hikâyesi kırsal bir köy kahvesinde geçiyor. Köyün gençleri, işsizlikten ve sosyal yaşamın sıkıcılığından sıkıldıkları için terk edip şehre gitmektedir. Gençlerden birisi de gitme hazırlığındadır. Köyün ileri gelenleri, bu konuya bir çözüm bulmak isterler. Gençlerin köyde kalmaları ve beyin ve fiziki güçlerini köylerinin kalkınması için kullanmalarını istemektedirler. Köyün Koreli Mahmut adını verdikleri yaşlı bir amcaları vardır. Kahvedeki bütün eğlence Koreli Mahmut’un hikayelerini anlatmasıdır.
Köyün ileri gelenleri bir gün toplanır, gençleri köyde nasıl tutacaklarını tartışırlar. İleri gelenlerden Köyün tarımsal kalkınması ile ilgili bir proje hazırlanmasını ve bu proje ilgili de İlçenin ziraat Odası aracılığı ile Tarım Bakanlığı’ndan yardım istenmesini kararlaştırırlar. Köyün kahve işletmecisinin inançsızca karşı çıkmasına rağmen bunu başarırlar. Ve köyün son gencinin muhasebeci nişanlısının ‘Ben bunca muhasebe okulunu köyde inek gütmek için okumadım.’ Diyerek karşı çıkmasına rağmen köyde kalması için proje gerçekleşir. Bakanlık projeyi kabul eder ve köye su gelir. Bir anda canlanan köyde her çeşit ürün yetişir, endüstriyel girişimler hızlanır. Birlik be beraberlik içinde hareket edildiği zaman her yerde seslerini duyurabilecekleri ve başarıya ulaşabileceklerinin işlendiği oyunun oyuncuları sergiledikleri başarılı performansla salondakilerin büyük alkışını aldı.
Oyunun yönetmeni Ercüment Çamlı, bütün oyunculara ve katılım gerçekleştiren Halk eğitim Usta Öğreticilerine teşekkür etti. Bu tür oyunların devamı için herkesin tiyatro eğitimine katılması çağırısında bulunan Çamlı, Halk Eğitim Müdürü İsa Çelebiye de katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür etti.
Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yürütülen tiyatro çalışmalarının başarısını oyunu sergileyen arkadaşların başarısı açık bir şekilde göstermiştir. Bu nedenle hem oyunu yazan arkadaşımız ali Yalçın’a, hem yönetmen Hocamız Ercüment Çamlı’ya hem de oyunu sergileyen arkadaşlara teşekkür ediyorum.” Diyen Çelebi, Halk Eğitim Merkezinde tiyatro çalışmalarının yanında, birçok kursun verildiğini kaydetti. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak usta öğreticilerimizin ekipman ve derslik ve ürünlerinin teşhiri konusunda destek olmaya devam edeceklerini söyleyen İsa Çelebi, başarılı çalışmalarından dolayı usta öğretici ve kursiyer öğrencileri de tebrik ve teşekkür etti.
İşte Birlik Zamanı Oyuncuları;
Yöneten Ercümen Çamlı
Oyun yazarı Süleyman Yalçın
Oynayanlar
Ahmet güzel -Mahmut emmi
Cevdet Kaya -Çaycı Hüseyin
Nakiye Çamlı –Cemal
Mustafa Yılmaz –Namık
Cengiz Abidin –Hasan
Barış ünlü –Mehmet
Recep Mercan –Fatih
Namık Kemal Yılmaz –Ahmet
Münevver Yıldırım- Fatma
Nadide Aydoğan ‘Aysel
Nurşen Barış –Güler
Selma Metin –Haberci
Dekor
Barış ünlü
Işık-Müzik
Ayhan Özer- Ayşen Belpınar
Makyaj
Berrak Aktemel

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu