Fonbulucu başarısını beşe katladı

Fonbulucu başarısını beşe katladı 2023’ün ilk yarısında 17 girişim 200,6 milyon TL fona ulaştı

Türkiye’nin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisansıyla faaliyete geçen ilk paya dayalı kitle fonlama platformu fonbulucu, 2023 yılı ilk altı aylık kampanya istatistiklerini açıkladı. Açıklanan verilere göre yılın ilk yarısında kampanya hakkı kazanan 17 girişimin tamamı başarıyla fonlandı. 37 binden fazla yatırımcı tarafından fonlanan girişimlere aktarılan toplam tutar 206,2 milyon TL olarak gerçekleşerek geçen yılın aynı dönemine göre beş kat büyüme elde edildi. 2023’ün ilk yarısında yatırımcılar tarafından en çok ilgi gören girişimler elektrikli şarj istasyonu projesi Q Charge, kuşkonmaz üretim projesi Sparga2 ve ACTV Biyoteknoloji tarafından geliştirilen ProliCell Hücre Fabrikası projesi oldu.

 

Paya dayalı kitle fonlama sisteminin ülkemizde regüle edilmesinin ardından 8 Nisan 2021’de Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’dan lisans hakkı kazanan, bu yeni nesil finansman modelini Türkiye ile tanıştırarak girişimcilik ve yatırımcılık ekosistemine yepyeni bir boyut kazandıran fonbulucu, 2023 yılı ilk altı aylık kampanya istatistiklerini açıkladı. 

2022 yılının ilk altı aylık döneminde 13 girişimin yaklaşık 41 milyon TL fonlanmasına aracı olan fonbulucu, 2023 yılının ilk altı aylık döneminde  geçen yılın aynı dönemine göre fon tutarını beş katına çıkararak 17 girişime toplamda 206,2 milyon TL fon aktarılmasını sağladı. Başarılı yatırım turlarının ortalama tamamlanma süresi 14 gün olarak gerçekleşirken, 9 girişim sadece bir günde fonlanarak süre rekoru kırdı. 2023 yılının ilk altı ayında düzenlenen yatırım turlarında toplam yatırımcı sayısı 37 bin 26, nitelikli yatırımcı oranı ise %13,72 oldu. 

Başarıyla fonlanan girişimler ve toplanan fon miktarı 

Yılın ilk yarısının en başarılı kampanyası Meta Mobilite Enerji A.Ş.’‘nin  elektrikli şarj istasyonu projesi Q Charge oldu. Kampanya başlangıcında şirket paylarının %7’sinin arzıyla 37,5 milyon TL fon talep eden girişim, fonlama sonunda hedefini aşarak 39,07 milyon TL’ye ulaştı. Q Charge’ı Sparga2 Tarım A.Ş.’nin Sparga2 kuşkonmaz üretim projesi takip etti. Şirket paylarının %70’ini arz ederek 39 milyon TL fon talebiyle yola çıkan girişim, finalde hedefini tutturarak üretim atağını başlattı. İlk altı ayın en başarılı üçüncü kampanyası ACTV Biyoteknoloji Laboratuvar Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından geliştirilen  ProliCell Hücre Fabrikası girişimiydi. Şirket paylarının %6’sının yatırımcılara arzıyla 20 milyon TL fon talep eden girişime 24 milyon TL fon aktarıldı. 

Başarıyla fonlanan diğer girişimler sırasıyla Bloocell Yapay Zeka Teknolojileri, Networkdry, Safran Ürünleri Üretimi Saffon, Co Print, RushAway, Picksy Akıllı Teslimat Ağı, Bataryasan Taşınabilir Güç İstasyonu, Byqee , Co Print (telafi turu), Esular Akıllı Sulama, Compactive Oyun Stüdyosu, Woxis Portable Home Studio, Milk App ve Eyes of Solar olarak kayda geçti. 

Bloocell Yapay Zeka Teknolojileri’ne 16,8 milyon TL, Networkdry’a 15,05 milyon TL, Saffon’a 15 milyon TL, Co Print’e 12 milyon TL, Rush Away’a 8,64 milyon TL, Picksy Akıllı Teslimat Ağı’na 6 milyon TL, Bataryasan Taşınabilir Güç İstasyonu’na 5,65 milyon TL, Byqee’a 5,4 milyon T , Co Print’e5 milyon TL (telafi turu), Esular Akıllı Sulama’ya 4,62 milyon TL, Compactive Oyun Stüdyosu’na 4,08 milyon TL, Woxis Portable Home Studio’ya 2,26 milyon TL, Milk App’a 1,92 milyon TL ve Eyes of Solar’a 1,8 milyon TL olarak kayda geçti. 17 girişimin yatırımcılara arz ettiği ortalama toplam hisse oranı ise %15 olarak açıklandı. 

 

“2023 yıl sonunda küresel paya dayalı kitle fonlama hacmi 1 trilyon dolara ulaşacak”

Paya dayalı kitle fonlama modelinin Türkiye ve dünyadaki konumuna ilişkin bilgi veren fonbulucu Kurucusu ve CEO’su Hakan Yıldız, “Küreselleşen dünyada paya dayalı kitle fonlaması muazzam bir hızla büyüyor. 2020 yılında 400 milyar doları aşan bir hacim yakalayan sistem, Forbes’in tahminine göre 2023 yılında 1 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaşacak. Türkiye ise girişimcilik ve yatırımcılık ekosistemindeki büyüme ve buna bağlı olarak gelişen taleple birlikte dünyada güçlü bir konuma sahip olma potansiyelinde. 2023 yılı birinci aylık takvim dönemi itibariyle platformumuz üzerinde toplamda 17 kampanya başlatılmış olup, bunlardan tamamının fonlaması başarılı olarak gerçekleşmiştir. Platform üyeleri tarafından girişim şirketlerinin kampanyalarına sağlanan fon tutarı net olarak 259.086.686,00 TL’dir. Bu fon tutarının 52.786.953,00 TL’lik tutarı ilgili tebliğ hükümleri gereğince yatırımcılara iade edilmiştir. Sonuç olarak fonlaması gerçekleşen kampanyalara platform üyeleri tarafından aktarılan toplam fon tutarı 206.299.7331 TL olmuştur. Fonlamaya çıkan kampanya sayısı, yatırımcı sayısı, aktif kullanıcı sayısı, yatırım tutarları, sektör dağılımı gibi pek çok parametrede öncü ve lider konumda bulunan şirketimiz tarafınca kaydedilen pek çok istatistik var. İstatistiklerimiz yalnızca kitle fonlaması açısından değil, girişimcilik ekosisteminin trendlerini anlama noktasında da büyük önem arz ediyor. Girişimciliğin ve tabana yayılan yatırımcılığın daha da parladığı yıllar bizi bekliyor. Geçen yıl 2023 sonuna kadar 1 milyar TL’lik finansman hacmine ulaşacağımızı söylemiştik. Bu hedefe çok yakınız” ifadelerini kullandı.   

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu