Danıştay’dan ‘Zeytinlikler’ Hakkında Karar

Danıştay 8. Dairesi, HKP’nin zeytinlik alanlarda madencilik yapılabilmesinin önünü açan maden yönetmeliğinin iptali istemiyle açtığı davayı, “yönetmelik ile parti arasında ilişki bulunmadığı” gerekçesiyle “ehliyet” yönünden reddetti. 2 üye hakim ise “ülke menfaatine” işaret ederek, karara muhalif kaldı.
 Halkın Kurtuluş Partisi, zeytinlik alanlarda madencilik yapılmasının önünü açan maden yönetmeliğindeki değişikliğin iptali istemiyle Danıştay’da dava açtı. Danıştay 8. Dairesi, davayı “ehliyet” yönünden reddetti. Kararda, “yönetmelik ile davacı siyasi parti arasında güncel, kişisel ve meşru bir menfaat ilişkisinin bulunmadığı” savunuldu.
 İki Üye Hakim Şerh Düştü
Karara muhalif kalan iki üye hakim ise şu şerhi düştü:
 “Davacı siyasi partinin ülke düzeyinde örgütlenmiş ve ülke menfaatini gözeterek ülke çapında kamu yararı için faaliyet göstermek üzere teşkilatlanmış bir tüzel kişiliği bulunmaktadır. Uyuşmazlık, Türkiye Cumhuriyeti Anayasa ile korunma altına alınan çevre hakkı ile ilgili olduğundan ve davacı partinin kamu yararı gözeterek çevre hukuku ile ilgili düzenlemelere karşı dava açma ehliyetinin olduğu tartışmasız bulunduğundan davanın ehliyet yönünden reddi yolundaki karara katılmıyoruz.”
 Diddk’ye Taşınacak
HKP avukatları, ret kararına 30 gün içinde itiraz ederek davayı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na taşıyacaklarını açıkladı.

MHA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu