Chp’nin Erdemli Belediye Başkanı Adayı Mehmet Mavi: Hizmetin siyaseti olmaz

CHP Erdemli Belediye Başkan Adayı Mehmet Mavi, ilçenin sorunlarını yakından bilen biri olarak hizmet aşkıyla yola çıktığına dikkat çekerek, “Siyaset yapmayacağım, hizmetin siyaseti olmaz” dedi.

CHP Erdemli Belediye Başkan Adayı Mehmet Mavi, Mersin İnternet Gazetecileri Derneği’ni (MEİGDER) ziyaret etti. Erdemli’nin tanınmış ailelerinden, iş insanı Mehmet Mavi’yi başta MEİGDER Başkanı A. Vahap Şehitoğlu olmak üzere yönetim kurulu üyeleri karşıladı. Başkan Şehitoğlu’nun sorularını cevaplayan Mavi, başkan seçildiği taktirde yapacaklarını da anlatmayı ihmal etmedi.

“SİYASET YAPMAYACAĞIM, HİZMET KONUŞACAĞIM”

Erdemli’nin sorunlarını yakından bilen biri olarak hizmet aşkıyla yola çıktığını söyleyen Mavi, “Erdemli’de başkan aday olmak cesaret işi. Ancak Erdemli’nin sorunlarını bire bir bilmem, Yörük kökenli olmam ve asla Erdemli ile bağlantımın kopmamasından dolayı ben bu işe talip oldum.  Memleketime hizmet aşkıyla yola çıktım. Erdemli’de zoru başarmak hedeflerim arasında ve bu hiç zor değil. İnsanların kendilerine dokunan ve güler yüzlü bir başkana ihtiyacı olduğunu gördüm. Doğru zamandayız; siyaset yapmayacağım, hizmet konuşacağım. Hizmetin siyaseti olmaz. Mersin’de Vahap Seçer Bey’in yaptığı çalışmalar Erdemli’de ses getirmiş, aynı şekilde Mersin Büyükşehir’in desteğini almış bir ilçe belediye başkan adayı olarak hizmetlere devam edeceğimize ve uyumlu çalışacağımızı insanlara gösteriyoruz. İnşallah Erdemli’yi CHP belediyeciliği ve sosyal belediyecilikle tanıştırıp bu millete hizmet etme şerefine nail olacağız” ifadelerini kulandı.

“KIZKALESİ’NDE FOTOĞRAF ÇEKTİRMEYLE TURİZM OLMAZ!”

Konuşmasında Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’ya da atıfta bulunan Mehmet Mavi, ilçede kangren olmuş sorunları yıllardır çözülemediği için kendisinin aday olduğunu vurguladı. Mavi, “Mevcuttaki Erdemli Belediye Başkanı ilçenin sorunlarını bu zamana kadar çözseydi örneğin otogar yapılsaydı, aktif bir organize sanayi bölgesi yapılsaydı, istihdam yaratılsaydı, dumanı tüten, bir fabrikası olan Erdemli olsaydı, tarımla ilgili besicilik, sütçülük, sıvı gübre, taban gübresi üretimini içeren bir sanayi oluşturulsaydı ben de Erdemli Belediye Başkanlığına aday olmazdım. Sadece Kızkalesi’nde fotoğraf çektiren, turizme katkısı olmayan bir yönetim var. Biz hem yayla hem sahil turizmini canlandıracağız hem de tüm bu yapılmayanları yapacağız. Ben bu arkadaşlara teşekkür ediyorum eğer bunları yapsalardı bizim belediye başkanlığına aday olma cesaretimizi kırarlardı. Gerçekten bunları yapmadıkları için aday olduk ve onlara teşekkür ediyorum bize bu ortamı sağladıkları için. Çünkü çıkış noktamız onların yapmadıkları…” diyerek iddialı konuştu.

“TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKKINI KİMSEYE YEDİRTMEM”

MEİGDER Başkanı Şehitoğlu’nun müteahhitlerin belediyeye bağış yaptığını hatta iddialara göre bazen bu durumdan çok şikayetçi olduklarını hatırlatması üzerine Mavi, her konuda olduğu gibi ihale işlerinde de, bağış işlerinde de şeffaf olma sözü verdi. Mavi, şöyle devam etti: “71 mahallemizin eksiklerini tespit edeceğiz, hangi müteahhit bize bağış yapmak istiyorsa bir mahallenin eksiklerini yapacak oraya o müteahhittin adını vereceğiz ve tabelasını çakıp kurdelesini de birlikte keseceğiz. Yani belediye herhangi bir müteahhitten bir talepte bulanan değil müteahhitle el ele çalışan kurum olacak. Biz şeffaf bir yönetimle kontrol edilebilir gelir gider tablosunu her ay asan, meclis görüşmelerini canlı yayında veren, ihaleleri açık oturumda anlatan bir profil çizeceğiz. Bunu da yaptığımız sürece hiç kimsenin bizim adımıza herhangi bir leke atmasını önlemiş olacağız. Bu milletin hakkını, tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yedirmeyeceğim, bu konuda dik duruşumuzu ve şeffaflığımızı ortaya koyacağız.”

“LİMONA DAYALI ENDÜSTRİ KURACAĞIZ”

Konuşmasının devamında yapacakları projelerden bazılarını MEİGDER yönetimiyle paylaşan CHP’li Mavi, öncelikli olarak limona dayalı endüstri kurmak istediğinin altını çizdi. Türkiye’deki limon üretiminin yüzde 40’nın Erdemli’den karşılandığını hatırlatan Mavi, limon memleketinde limonun dalında kaldığını ve üreticinin zor durumda olduğunu anımsattı. “Limon şu an çiçek açmış ama bir dalında da limon kalmış, bunu üretici hak etmiyor” diyen Mavi, konuşmasını şöyle tamamladı: “Yeni pazarlar bulmak lazım, gerçekten limon alıcısını tespit etmek lazım. Limoncu para kazanamazsa esnaf da kazanamıyor, tüm çarklar duruyor. 2014’te mevcut başkanın birinci projesi limonata fabrikası açmaktı. Ama 2024’yiz maalesef böyle bir proje sadece söylemde kaldı. Organize sanayi bölgesi açtığımda ilk icraatım limonata fabrikası kurmak olacak. Limon başta olmak üzere tüm narenciye ve meyvelerin kabuklarını kurutarak markalaşmış diş ticaret yapacağız. Bugün limonun kurutulmuş kabuğu 300 lira ama limon dalda 3 lira. Erdemli’de artık limonata festivali, turizm festivali, narenciye ve turfanda festivali konuşulacak. Tarım konuşulacak, kooperatif kurup tarıma dayalı hizmet yapan bir belediye olacak. Artık belediye, gerçekten özel sektör ve şirket gibi yönetilecek, kar edilecek, insanlara dokunulacak, ürünler alınıp belediye kooperatifinde pazarlanacak. En büyük sorunumuz şu: Üreten bir toplum olmasına rağmen Erdemlili üretici ürünlerini nereye satacağını ve nerede pazarlayacağını bilmiyor. Bu anlamda şanslılar, ben yıllardır satış ve pazarlamada yetişmiş bir belediye başkanı olarak güler yüzümüzle, insanlara dokunaraktan sistemi çalıştırdığımızda kazanan hem Erdemli halkı olacak hem de belediye. Herkes mutlu olacak. Erdemli ve Kızkalesi’nin girişine ‘Gülümseyin, Erdemli’ye hoş geldiniz’ yazacağız inşallah. Çünkü herkes mutlu mesut olup gülümseyecek. Hizmetlerimizle herkesi gülümseteceğiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu