Bu Parti'nin Milletvekillerinin Yarısı Kadın Yüzde 40'ı Kırk Yaş Altı Kalanı Serbest

MHA-BTP Teşkilat Başkanı Lütfullah Önder: Milletvekili aday listelerinin yüzde sekseni 40 yaş altı gençlerden, yüzde ellisi de kadınlardan oluşacak.  Bağımsız Türkiye Partisi’nde 14 Mayıs seçimleri içinde çalışmalar sürüyor. Milletvekili adaylığı için 2 bin 125 başvuru alan partide kesin listeleri belirmek üzere komisyon kuruldu.

Çalışmalar hakkında bilgi veren BTP Genel Başkan Yardımcısı Lütfullah Önder, “14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak hem Cumhurbaşkanlığı seçimi hem de milletvekili genel seçimleriyle ilgili Bağımsız Türkiye Partisi olarak hazırlıklarımızı yapıyoruz. Biz 20 yıllık bir siyasi partiyiz, köklü bir partiyiz. Türkiye’nin her yerinde teşkilatı olan bir siyasi oluşumuz ve farklı söylemlerimizle, projelerimizle de Türkiye’de yeni bir siyaset, yeni bir sistem getirmenin mücadelesini veriyoruz” dedi.  

Lütfullah Önder’in açıklaması şöyle;

-Bundan yaklaşık 3 sene önce 29 yaşında olan genç genel başkanımızı bu partinin başına getirerek Bağımsız Türkiye Partisi olarak Türkiye’de yeni siyasetin, genç siyasetin dönüşümün startını vermiştik. Bu Türk siyasi hayatında bir ilkti. Türkiye’nin en genç genel başkanını bu partinin başına Bağımsız Türkiye Partisi yönetim kadroları ve delegeleri getirdi.  Bugün önümüzde yaklaşık 45 gün sonra seçim var ve bu seçimde yine bu dönüşümü yapmaya çalışıyoruz.  

“2 bin 125 adaylık başvurusu aldık” 

-Bugüne kadar aday adaylığı başvurusunda bulunan 2 bin 125 aday adayımız var. Bu aday adaylarımızı kesin aday listelerine dönüştürmek üzere genel başkan yardımcımız Mustafa Pak ve genel başkan yardımcımız Ahmet Burak Güven ile diğer teşkilat Başkan Yardımcısı arkadaşlarımız, görevli arkadaşlarımızla beraber bir komisyon çalışması başlattık. Tek tek adaylarımızı ele alıyoruz, inceliyoruz, görüşmeler yapıyoruz ve neticede listelerimizi oluşturacağız. 

“Türk siyasi hayatında bir ilk olacak” 

– Milletvekili listelerinin yüzde seksenini 40 yaş altı gençlerden oluşturacağız ve yine adaylarımızın yarısı kadınlardan oluşacak. Yani yüzde sekseni 40 yaş altı, yüzde ellisi de kadınlardan oluşan bir liste olacak. Türk siyasi hayatında ilk kez bu kadar gençlere ve kadınlara yer verilen, onları öne çıkaran, onların lokomotif olduğu bir seçimin startını vermenin şu an altyapısına hazırlıyoruz. 

“Gençlerin seçtiği değil seçildiği bir süreç” 

-Malum herkes genç nüfustan bahsediyor, gençlerin Türkiye’de bir şeyleri değiştirebileceğinden bahsediyor ama maalesef siyaset gençlerden sadece oy alma üzerine kurulu. Biz gençlerin Türkiye’yi dönüştürebileceğine inanıyoruz. Çünkü tarihte de hep böyle olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk 34 yaşında Anafartalar kahramanıydı, 38 yaşında Kurtuluş Savaşı’nı başlatan ülkenin kaderini değiştirecek büyük kıvılcımı başlatan büyük komutandı. Dolayısıyla bugün de Türkiye’de bir şeyler değişecekse ki bu potansiyel bu ülkede var bunu gençlerin öne çıktığı, gençlerin seçtiği değil seçildiği bir süreçle birlikte bu dönüşümün başlayacağına inanıyoruz. 

“Gençleri ülke yönetiminde görmek istiyoruz” 

-Türkiye’de çok ciddi sayıda genç nüfus var. 18-29 yaş aralığında 14 milyon seçmen var. 30-39 yaş aralığında yaklaşık 12 buçuk milyon seçmen var. Bu seçmenin yarısı gençlerden oluşuyor demek. Ama bakıyoruz siyaset yapanlara, parti Genel başkanlarına, aday olarak milletin önüne çıkanlara, gençler ifade ettiğim gibi seçen tarafta değil de seçilen tarafta. İşte bunu değiştirmek için Bağımsız Türkiye Partisi düğmeye bastı ve inşallah bu seçim sürecinde gençlerin artık izleyici statüsünde değil bizzat oyun kuran, ülke yönetiminde aktif olan bir yerde ve bir rolle siyasetin içinde göstermek istiyoruz. Bunu göstermek isteyenlerin merkezi olmak istiyoruz.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu