20 Milyon TL’lik Kredi Talebi Oy Çokluğu İle Kabul Edildi

Mithat ÜNAL-Gündem de bulunan iki madde nedeniyle Anamur kamuoyunda tartışılan Anamur Belediyesi Ağustos Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi.  Belediyeye ait bir arazinin satışı ve kredi çekilmesi ile ilgili gündem maddelerinin görüşüldüğü meclis toplantısında satış talebi komisyona havale edilirken 20 Milyon liralık kredi kullanılması için belediye başkanına yetki verilmesi konusu ise oy çokluğu ile kabul edildi.

Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’ın başkanlığında bugün saat 10:00’da belediye meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıda ilçe gündemini meşgul eden satış ve kredi konusu görüşülerek karara bağlandı. Konu ile ilgili meclis üyelerini bilgilendiren Başkan Kılınç meclis üyeleri ve siyasi partiler tarafından bu konuda yapılan açıklamaların kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini ifade etti. 
Her iki gündem maddesinin oylanmasından önce mecliste bulunan tüm partilere söz hakkı veren Başkan Kılınç meclis üyelerinin sorularını sormasının ardından 2 maddeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başkan Kılınç: “Anamur Organize Sanayi Bölgesi Bölgesi’nin Hızla İlerlemesi İçin Bu Satış Şart” 

Meclis gündeminde yer alan ve Güneybahşiş Mahallesi’nde mülkiyeti belediyeye ait arsa niteliğinde ki arazinin satışı için meclis üyelerine bilgi veren Başkan Kılınç, bu satışın yalnızca Anamur Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışmaların hızlı bir şekilde başlatılması için yapıldığını ifade etti. Anamur OSB’nin yapılacağı hazine arazisi içerisinde 3 hissedarlı 30 dönümlük şahsi mülkiyet bulunduğunu ve hissedarlardan 2’sinin burada gerçekleştirilecek kamulaştırma çalışmasına itiraz ettiğini belirtti. 
Aynı bölgede belediyeye ait 30 dönümlük arazinin satışını yaparak kamulaştırılması gereken şahıs arazisi ile bir nevi takas yapılabileceğini ve böylece bahse konu arazinin mahkemelik olmadan kamulaştırılacağını belirten Belediye Başkanı Hidayet Kılınç: ”Anamur Organize Sanayi Bölgesi milletvekilliğim dönemimden bu yana takip ettiğim bir konudur. O dönem OSB için uygun bir arazi bulunamadığı için tahsis yapılamamış ve Anamur OSB’nin yapılması neredeyse 30 yıl gecikmişti. Belediye Başkanlığım döneminde bu konuyu gündeme getirerek ilçemize bir OSB kazandırılması için öncülük ettik. Burada idari olarak tüm sorumluluk Mersin Valiliği ve Anamur Kaymakamlığında ancak Anamur OSB’nin yapılabilmesi için ÇED raporu ve fizibilite çalışmaları dahil tüm alt yapı çalışmalarını Anamur Belediyesi olarak biz üstlendik. Bunun yanında tüm kurumlarımız 2’şer veya 3’er hisse alırken biz buradan Anamur Belediyesi olarak 6 hisse satın aldık ve 2 milyon TL’yi aşkın bir ücret ödedik. Çünkü tarım kenti olan ilçemizi turizmle birlikte bir sanayi kenti haline getirmek istiyoruz. Anamur OSB projesi hayata geçirildiğinde burada yüzlerce fabrika kurulacak ve Anamurlu hemşerilerimize istihdam sahası oluşturmuş olacağız. Bizim tek amacımız tahsis aşamasında mahkemelik bir durum karşımıza çıkmadan, yıllarca mahkeme kapılarında sonuç beklemeden hızlıca tahsisi gerçekleştirmek ve biran önce burada kurulum çalışmalarını gerçekleştirmek.” dedi. 
Satış süreci ile ilgili partilerin ve meclis üyelerinin yaptığı basın açıklamalarının kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini belirten Başkan Kılınç: “Bu satıştan belediyemizin bir menfaati olmadığı açıktır.  Ancak Anamur’un menfaatine olacağını hepimiz biliyoruz. Meclis üyelerimizin ve siyasi partilerimizin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalar hem vatandaşlarımızı yanlış bilgilendiriyor hem de bu konu kamuoyunda şahsıma yönelik bir linç kampanyasına dönüştürülmek isteniyor. Ben eleştirileceğimi bildiğim halde bu konuyu meclise getirdim. Sizlerden de siyaseti bir kenara bırakarak Anamur’un geleceği için bu oylamayı yapmanızı bekliyorum” dedi.
CHP’li ve İYİ Parti’li meclis üyelerinin itirazları üzerine, mecliste grubu bulunan muhalefet partilerinin konuyu kendi aralarında değerlendirmeleri için oturuma 5 dakika ara verildi. 
Aranın ardından yapılan oylamada arazi satışı konusunun komisyona havale edilmesi ve komisyonda tüm yönleriyle değerlendirilerek Eylül ayı meclisinde yeniden görüşülmesi kararlaştırıldı. 
20.000.000 TL’lik Kredi Talebi Oy Çokluğu İle Kabul Edildi
Gündemin bir diğer maddesi olan kredi çekilmesi için belediye başkanına yetki verilmesi konusu, muhalefetin itirazlarına rağmen yapılan oylama ile kabul edildi. Kredi taleplerinin gerekçesini açıklayan Başkan Kılınç: “ İlçemize kazandırdığımız tüm eserlerimizi ihaleye çıkmadan kendi iş makinelerimiz ve kendi personellerimizle yaptığımız halde bütçemizi zorluyor. 2 ay önce 200.000 TL’ye aldığımız bir kamyon btüm (zivt) malzemesini bu ay 380.000 TL’ye alıyoruz. 2 ay önce aylık yakıt giderimiz 800.000 TL civarında iken bu ay 1.600.000 TL’ye çıkmış durumda. Herşeyin katlanarak arttığı bu dönemde bir taraftan ilçemize büyük eserler kazandırıyor bir taraftan da asfalt döküyoruz. Ayrıca iller bankasından belediyemize gelen genel bütçe payı bu ay %51 daha az gelecek. Yalnızca personel maaşlarımızda bile bu ay 3.000.000 TL eksik vardı ama biz bunların olacağını bildiğimiz için geçtiğimiz aydan tedbir alarak banka hesaplarımızda yaklaşık 4.000.000 TL ayırarak bu ayın açığını kapattık. Çok şükür ne personelimize ne esnaflarımıza ödemelerimizi aksatmadan yapıyoruz ancak zaman zaman ek krediye ihtiyaç duyabiliyoruz” dedi.
MHA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu